Karierna orientacija je ena izmed pomembnejših nalog šolske svetovalne službe in najbolj intenzivno poteka v devetem razredu. Razredniki, učitelji in starši imate pri tem pomemben delež, saj se z učenci srečujete vrsto let oz. otroka najbolje poznate. Šolska svetovalna služba se vključuje s temami in dejavnostmi v okviru razrednih ur in drugih planiranih dejavnosti.

PRI NAČRTOVANJU KARIERNE POTI MLADI POTREBUJEJO POMOČ!

Aktivno sodelovanje UČENCEV, STARŠEV in ŠOLE pripomore k temu, da bo tako pomemben korak v življenju vsakega posameznika, kot je izbira poklicne in izobraževalne poti, dobro premišljena in pravilna. Zanjo si moramo vzeti čas za razmislek, pridobiti čim več informacij, se pogovarjati predvsem znotraj družine, pa tudi s strokovnjaki, ki nam pri odločanju lahko pomagajo.

STARŠI ste prvi, ki boste stali otroku ob strani, ko si bo izbiral svojo karierno pot.

Morda ne bo odveč nekaj NASVETOV:

• Opazujte, kako otrok preživlja »delovni dan«, da boste razumeli njegova zanimanja, sposobnosti in potrebe.
  • Z otrokom se pogovarjajte, kateri šolski predmeti ga veselijo, kako uspešen je pri njih.
  • Skupaj z otrokom pretehtajte, kako je z njegovo voljo za učenje; ali je ta v skladu z zahtevnostjo določene srednje šole?
  • Pomagajte otroku pri spoznavanju poklicev in sveta dela na sploh. Ali pozna vaše delo in vašo poklicno pot, poklice sorodnikov, znancev?
  • Analizirajte otrokove želje za nadaljevanje šolanja in skušajte najti vzroke zanje. Ali so otrokove želje ta trenutek tudi uresničljive? So morda posledica njegovega trenutnega razpoloženja?
  • Spodbujajte otroka k samostojnemu in odgovornemu odločanju. Pomagajte mu preveriti vse »za« in »proti«določeni izbiri. To je spretnost, ki jo bo potreboval tudi kasneje v življenju. Pomagali vam bomo tudi na ŠOLI.

Program karierne orientacije, ki ga izvajamo v šoli v sodelovanju z Zavodom za zaposlovanje zajema številne dejavnosti za učence in starše: spoznavanje otrokovih interesov, sposobnosti in drugih lastnosti, informiranje o šolah, poklicih, štipendijah, svetovanje pri izbiri poklicne poti, izvedba vpisa v srednje šole.

DEJAVNOSTI ZA STARŠE:

Predstavitev programa karierne orientacije na roditeljskem sestanku

Roditeljski sestanki (možnosti šolanja in predstavitev srednjih šol, rokovnik za vpis, trg dela, štipendije, ipd. (oktober, februar/marec)

Dnevi odprtih vrat, ki jih za starše in učence pripravijo srednje šole v ljubljanski regiji

Individualni svetovalni razgovori s šolsko pedagoginjo (oktober – do vpisa)

Starši se glede izbire otrokove poklicne poti lahko posvetujete tudi izven načrtovanih rokov v do vpisa učencev, seveda po predhodnem dogovoru.

DEJAVNOSTI ZA UČENCE:

Ponovitev dejavnikov izbire poklicne poti

Predstavitev rokovnika za vpis

Poklicni kažipot, vprašalniki poklicnih interesov

Delo na računalniškem programu Kam in kako?

Informiranje o sistemu šolanja, možnostih, zahtevnostjo srednjih šol, predmetniki,ipd.

Priprava informativnega gradiva o srednjih šolah v naši regiji

Ogledi poklicev( v sodelovanju z Zavodom RS za zaposlovanje in KADIS Ljubljana)

Izpolnjevanje e – vprašalnika o poklicni poti

Individualni razgovori z učenci (razgovori so prostovoljni, učenci se predhodno najavijo)